-
ügyfélszolgálati iroda működtetése,
-
speciális információk és tanácsadás,
- a súlyos fogyatékos állapothoz kapcsolódó szociális és jogi háttér ismertetése,
- tájékoztatás kapcsolódó információkról, jogszabályi változásokról,
- tanácsadó és elemi rehabilitációs szolgáltatás az önálló életvitel elősegítése céljából,
- kulturális és szabadidős programok szervezése,
- közösségépítő programok szervezése,
- társadalmi szemléletformáló programok szervezése az esélyegyenlőség elősegítése érdekében,
- klubnapok, tematikus klubnapok szervezése,
- személyes segítségnyújtás programjainkon résztvevő látássérültek számára
- versenysport lehetőség,
- Csörgőlabda Szakosztály működtetése,
- csörgőlabda edzőtáborok szervezése,
- részvétel hazai és nemzetközi csörgőlabda bajnokságokon,
- utánpótlás nevelés
- munkaruha és védőfelszerelés biztosítása CSL játékosok számára
- esélyegyenlőségi tervek véleményezése,
- akadálymentesítési szaktanácsadás
- csoportos segédeszköz bemutatók szervezése
- tanácsadás segédeszközökkel kapcsolatban
- közreműködés és segítségnyújtás segédeszköz beszerzésekben
- segédeszközök javításában segítségnyújtás
- segédeszközök beállítása, (órák, vérnyomásmérők, okostelefonok stb.)
- segédeszközök használatának betanítása, (okostelefonok, vérnyomásmérők, Braille írógépek stb.)
- informatikai tanácsadás, műszaki segítségnyújtás
- segédeszköz kölcsönzés
- segédeszköz vásárlás támogatása
- kutyatáp vásárlás támogatása
- személyes iratok, dokumentumok rendezése, selejtezése (látássérültek számára)
- digitalizálás
- önkéntes munka szervezése
- iskolai közösségi szolgálat közvetítés
Teljes körű tájékoztatás a látássérült állapothoz kapcsolódóan: a megváltozott munkaképességhez és súlyos fogyatékos állapothoz kapcsolódó szociális és jogi háttér ismertetése, tájékoztatás az igénvbe vehető ellátásokról, kedvezményekről, segítő szolgáltatásokról, rehabilitációs lehetőségek formáinak bemutatása, e témakörök ügyintézéseiben segítségnyújtás.
2010-től kezdődően havonta Klubnapra kerül sor az Egyesület székházában. A rendezvényekre szeretettel várjuk korosztálybeli megkötés nélkül minden kedves látássérültet, családtagját, ismerősét, aki nyitott a kötetlen beszélgetésre, információ- és tapasztalatcserére, a kulturált szórakozásra. E rendezvényekre rendszerint a hónap második hétfőjén 15 és 17 óra között kerül sor.
Saját szervezésű rendezvényeinken, a program jellegétől függően szükséges személyes segítségnyújtás. (környezet, helyszínek, helyiségek, berendezések megismertetése, közlekedési útvonalak és egyéb, szükséges segítség biztosítása.)
Játékosaink száma jelenleg 12 fő, melyből 2021. évben utánpótlás játékosként 2 fő csatlakozott a csapathoz. Kitartó munkájuknak és elért eredményeiknek köszönhetően 2 fő sportolónk a Magyar Nemzeti Válogatott tagjává is válhatott. Az elmúlt években 5 fő válogatott játékosa volt egyesületünknek, akik az elmúlt évben nem tudták vállalni a válogatott szerepkörhöz tartozó feladatokat (munkahelyi, magánéleti és egyéb okok miatt).
2021 év szeptember hónaptól a Tatabányai Füzes Utcai Általános Iskola adott lehetőséget és helyszínt tornatermében rendszeres edzéseinknek.
Sportolóink az edzések mellett edzőtáborokban intenzív felkészítéseken is részt vesznek. Tatán, Mátraházán és Kecskéden. Az erőnléti edzéseken és az edzőtáborok tréningjein a csapat tagjainak összehangolása, közösségépítés, a játékosok egyéni teljesítményeinek erősítése és taktikai képzése volt a fő cél. 2021. évben utánpótlás játékosként 2 fő csatlakozott a csapathoz.
Irodánkban, ügyfélszolgálati időben, alkalmanként klubnapjainkon, kistérségi fogadónapokon bemutatásra kerülnek a segédeszközök, melyről tájékoztatást adunk az egyesület hírlevelében és facebook oldalán.
Látássérült tagjaink egyedi igényei és szükségei szerinti segéd és önálló életvitelt elősegítő eszközök megismertetése, közreműködés a beszerzések során. (Ügyintézések szükség szerint telefonon, elektronikus levelezéssel, segítségnyújtás az online megrendeléseknél, átutalásoknál.) Az egyesület munkatársai közreműködnek az eszközök beszerzésében, illetve segítik a webáruházból történő rendelést is
Ügyfélszolgálati időben az egyesület munkatársai szívesen vállalják beszélő segédeszközök beállítását (óra, vérnyomásmérő, okostelefon), alapvető kezelésének bemutatását.
Ügyfélszolgálati időben az egyesület munkatársai vállalják beszélő segédeszközök beállítását (óra, vérnyomásmérő, okostelefon), alapvető kezelésének bemutatását.
Az Egyesülethez forduló látássérültek megismerkedhetnek olyan informatikai eszközökkel, amelyek hasznos segítséget nyújtanak számukra a kommunikációban, a tanulásban, a munkában, valamint az élet más területeink is. Munkatársaink, tapasztalt és képzett mentoraink segédeszközök használatának betanításában nyújtanak segítséget távkapcsolat, szükség esetén személyes megjelenés keretében. (vakos módban történő okostelefon-, számítógép kezelés betanítását, Braille írógép kezelését, használatát, vérnyomásmérő, beszélő óra, közlekedés betanítás, stb.). Célunk, hogy ezeket az eszközöket a látásmaradvánnyal nem rendelkező sorstáraink is biztonságosan használhassák.
Informatikai tanácsadás keretében telefonos, e-mailbes vagy személyes megkeresés alapján tanácsokat adunk, segítsétet nyújtunk látássérültek számára speciális szoftverekkel, hardverekkel felmerült kérdésekben az alábbi esetekben:
Hardveres meghibásodás, szoftveres karbantartás, víruskeresés, adatmentés, új eszközök beszerzése). A felmerült költségeket (hardver, javítás, javíttatás, szállítás) a kérőnek kell
Telefonos szaktanácsadás
Vakvezető kutyát tartó tagjaink részére évente rendszeresen pályázatot írunk kutyatáp vásárlás támogatására. A pályázat beadásához szükséges dokumentumok: a kérelem kiállítása, a vásárlásról névre szóló eredeti számla, valamint a vakvezető kutya dokumentumainak másolatának benyújtása.
Sorstársaink részéről felmerült igényként otthoni irattáruk, levelezéseik, hivatalos dokumentumaik áttekintése, rendezése, selejtezése. Előre egyeztetett időpont alapján vállaljuk a behozott dokumentumok feldolgozását, a selejtezett dokumentumok megsemmisítését.
Az olvasás fogalma vak és gyengénlátó sorstársaink életében is fontos, de annak módja eltér a megszokottaktól. A technika jóvoltából vak és gyengénlátó sorstársaink többsége meg tudja oldani az írott információk feldolgozását, de néhányuknál ez problémát okoz. A felmerült nehézségek megoldására egyesületünknél lehetőség van hivatalos iratok, levelezések, dokumentumok digitalizálására, szekennelésére. Előjegyzés alapján kapacitásunktól függően vállaljuk ezeknek az iratoknak a feldolgozását, archiválását.
A Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom Megyei Egyesülete várja azoknak az iskoláknak, szakiskoláknak, gimnáziumoknak a megkeresését, amelyek közösségi szolgálat céljából együttműködési megállapodást kezdeményeznek.
A közösségi szolgálat során az egyesület irodájában, programjaink személyesen találkozhatnak látássérültekkel, megismerkedhetnek életvitelükkel, segítő eszközeikkel, a számukra nyújtható segítség formájával.
Eddig egyesületünkkel az alábbi iskolák kérték az együttműködés lehetőségét iskolai közösségi szolgálat céljából:
Bárdos László Gimnázium Tatabánya
Árpád Gimnázium Tatabánya
Szent Margit Gimnázium és Általános Iskola
TSZC Bláthy Ottó Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium TataTSZC Kereskedelmi Vendéglátó és Idegenforgalmi Technikum és Szakképző Iskola Tatabánya
Bánki Donát – Péch Antal Technikum Tatabánya
Tatai Református Gimnázium